About us

Tworzenie nowoczesnego programu kształcenia kompetencji komunikacyjnych w na Wydziale Lekarskim CM UMK rozpoczęła dr hab.n.med A.K.Jankowska w Katedrze Pediatrii, Hematologii i Onkologii w roku 2012. Program został oparty o współparcę i wzorce z Uniwersytetu Cambridge i Harvard, został przystosowany do miejscowych potrzeb oraz możliwości i podlega stałemu udoskonalaniu.
Obecnie zadania dydaktyczne i badawcze w tym zakresie realizujemy w Pracowni Medycyny Społecznej.

Najważniejszymi kierunkami badań które prowadzimy są:
– komunikacja lekarz-pacjent,
– kompetencje zdrowotne (Health literacy)
– współudział pacjenta w decyzjach medycznych,
– metodyka kształcenia kompetencji komunikacyjnych w medycynie.

Obecnie prowadzimy zajęcia dla I roku studiów II stopnia kierunku optometria oraz dla studentów II, III i IV roku kierunku lekarskiego prowadzonego w języku polskim oraz angielskim.

W naszym espole współpracuje ze sobą trzech dydaktyków, z których krótkimi sylwetkami można zapoznać się poniżej.

OUR TEAM

Katarzyna Aldona Jankowska, MD, PhD, NCU prof

Oliwia Kowalczyk, M.A., PhD Cand.

Christelle Langrand, MSc

French engineer and highest-level teacher of Chemistry and Physics. She worked at Samsung research center (Korea), producing a patent, then at the „Ecole Normale Supérieure de Paris” and in several high schools in France. Most recently she taught at the International School of Bydgoszcz. She is the author of numerous articles and co-authored more than twenty textbooks for general and technical high school students as well as an Encyclopedia of 18th and 19th centuries pedagogical instruments and a well-documented book about History of Physics.
She started taking part in Medical communication workshops and symposiums in 2013. She translates the Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej website into French and is an honorary member of this association. She currently works within the Research and Education Unit for Communication in Healthcare  and enriches the educational process by bringing a patient’s perspective and experience of communication and collaboration in international teams.

Joanna Matjanowska, MD

Młoda lekarka, która swoją pasję w kierunku komunikacji medycznej odkryła na studiach. W tym czasie była zaangażowana w organizację wielu warsztatów i konferencji jak np. II Międzynarodowej Konferencji „Sztuka Rozmowy Podstawą Diagnozy”. W czasie studiów udzielała się również społecznie, pełniąc funkcję prezydenta lokalnego oddziału IFMSA-Poland, a następnie koordynatora projektu „Przychodnia Studencka”. Doświadczenia w zakresie komunikacji w zespole interdyscyplinarnym zbierała na zagranicznych praktykach w szpitalach między innymi w Rotterdamie w Holandii czy w Wuhan w Chinach. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia kompetencji zdrowotnych oraz wykorzystania internetu do komunikacji i edukacji pacjentów. Obecnie jest lekarzem stażystą w szpitalu klinicznym w Bydgoszczy.